Novoroční předsevzetí: Jak na ně jinak a efektivněji?
Každý rok to začíná podobně. Leden je obdobím předsevzetí a nových začátků. Chceme začít sportovat, lépe se stravovat, naučit se něco nového nebo zlepšit svou finanční situaci. Ale jak dlouho nám tato předsevzetí vydrží? I v průzkumech lidé přiznávají, že zpravidla jen pár dnů. Jak to změnit? Není nic špatného na tom, si dát s novým rokem určité cíle, klíč k úspěchu ale tkví v tom, jak si je nastavíme.
Velké a ambiciózní plány často vedou ke zklamání. Místo toho je efektivnější dávat si menší, konkrétní a snadno splnitelné cíle. Například místo toho, abyste si stanovili, že letos ušetříte 100 tisíc korun, začněte třeba s tisícovkou měsíčně. Tím si vytvoříte návyk, který můžete postupně rozšiřovat.
Jedním z nejvíce podceňovaných předsevzetí je finanční zabezpečení na budoucnost, konkrétně na důchod. Většina mladých lidí o důchodu zatím nepřemýšlí, na to je přeci ještě čas. Přitom právě čas hraje klíčovou roli. Začnete-li s penzijním spořením v raném věku, stačí ukládat malé částky, aby se částka díky efektu složeného úročení a státním příspěvkům postupně zvětšovala. Pokud si tedy na budoucnost ještě nespoříte, předsevzetí může být skvělým způsobem, jak začít.
Stále vám chybí motivace? Pojďte se podívat na to, co vám takové splněné předsevzetí může přinést v budoucnu. Dejme tomu, že je vám 25 let a rozhodnete si spořit 1 000 Kč do dynamické strategie, 1 000 Kč vám přispěje každý měsíc zaměstnavatel. Nastavíte si trvalý příkaz a o nic se nemusíte starat. Za 40 let jste si tak dokázali odložit celých 480 000 Kč. Díky příspěvkům státu a zaměstnavatele a především složenému úročení máte do důchodu ale téměř 3,8 milionu korun! Z toho jsme vám 167 tisíci přispěli my, formou věrnostního bonusu. Jedno malé splněné předsevzetí a jste v důchodu za vodou.
Co když si ale řeknete, že máte ještě čas a začnete spořit místo dnes až za rok? Vždyť jeden rok, v tak dlouhém horizontu, nemůže přeci hrát roli, ne? Pošlete si na penzijko v součtu jen o 12 000 Kč méně. O 12 tisíc vám však pošle méně i zaměstnavatel a přijdete o 2 400 Kč od státu. To ještě možná oželíte. Odložením o rok ale přijdete i o téměř 14 000 Kč z věrnostního bonusu a nejvíc tratíte na zhodnocení – nejen, že se vám oněch 12 000 Kč nezhodnotí v prvním roce, ale ani v těch následujících vy tak teoreticky ztratíte 210 820 Kč! Celkem se můžete připravit přibližně o čtvrt milionu. Stále chcete toto rozhodnutí odkládat?
1. Zhodnoťte svou aktuální situaci: Udělejte si přehled o svých příjmech a výdajích a vytvořte si finanční plán a rozpočet. Jak na finanční plán naleznete zde. Vidíte prostor pro zlepšení? Neutrácíte za zbytečnosti? 2. Stanovte si realistický cíl: Jakmile víte, kolik jste schopni měsíčně ušetřit, stanovte si částku. Začněte klidně s 500 Kč měsíčně a pokud můžete, postupně navyšujte. Důležitější než částka je pravidelnost a vytrvalost. 3. Zvolte vhodný finanční produkt: Pro zabezpečení na důchod je ideálním produktem penzijko (doplňkové penzijní spoření). Kromě zajímavého zhodnocení můžete dosáhnout na státní příspěvky, daňové odpočty a u nás v ZaVodou dokonce i na bonus za věrnost. Spočítejte si ho v naší kalkulačce. 4. Nastavte si automatizaci: S trvalým příkazem se už o nic nemusíte starat. 5. Začněte hned: Nemusíte čekat na začátek roku nebo na začátek měsíce. Hlavní je se do toho pustit a vytrvat.
Získejte jako první rady a tipy pro váš bezstarostný důchod
max. 2 e-maily měsíčně